Jak jsem obnovoval domácí síť …

… do kterého se zasahovalo naposledy v pravěku. Nutno podotknout, dosti amatérsky a humpolácky. Zkrátka a dobře, potřeba kompletně vyměnit všechny UTP kabely nastala nejen z hlediska technického, ale také praktického, protože s označováním si nikdo hlavu nelámal. Zcela stejný problém představuje povědomí, kam který kabel vede a zejména kudy a jak byl veden.

Prozíravě některé UTP kabely vedou husími krky, zejména potěší informace, že se do nich dostala štuková omítka a sádra, nebo se rovnou kabel prostě zazdil. Peklo prostě existuje, zejména v kombinaci a nadávkami, kdy už to konečně začne zase fungovat. Jisté osoby prostě nezajímá, že jejich hloupost musím nyní odstraňovat, ale také že potřebuji určitý čas potřebný pro přípravu, odstranění a protažení. Dvě trasy těsně pod krovem jsem musel odsekávat, protože při izolaci se husí krk asi nehodil a kabel prostě zamázly potěrovými betonem, překrytí izolací na kterou se natáhla omítka. Hurá pro žebřík a opatrně se dostat k ohybu kabelu pod okapem, vedoucí dolů k dlažbě, pod kterou se napojuje na svazky silových vodičů a dále pod pergolu. To jen pro představu, co znamená měnit kabely. Jen výměna kabelů a protahování zabralo celé dva dny. Suma sumárum, padlo téměř 170 metrů odstíněného UTP CAT6E a jedna protahovačka padla za vlast. Kabely jsou na místě, dodatečné zakreslené do plánu a řádně označené.

A nyní čekalo už jen všechny kabely natáhnout a vyvázat pod krovem do jediného místa a nalisovat koncovky RJ-45. Dále bylo potřeba rozebrat síť prodlužovacích kabelů a přivést napětí do stejného místa. Stačila jedna krabička, ze které se vytáhl CYKY 3x 2,5 mm a dojel do přidané zásuvky, pevně přišroubované ke zdi, ihned vedle kovové skříně pro veškerou síťovou techniku s chlazením a patchem, ve kterém se sbíhá všech 22 kabelů.

Druhým krokem bylo potřeba vybrat správný hardware, nebudu nic nalhávat, nic není snadné a protichůdné rady generují chaos a když se to do toho zamotá ještě cena, nastává regulérní šílenství. Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci a nesnáším výrobce, kteří prodávají a zapomínají, tedy kašlou na jakoukoliv podporu, natož dlouhodobou.

Konzervativní volba padla na Ubiquiti, které výrobce podporuje dlouhodobě a patří ve své třídě za spolehlivou a vyřešenou kvalitu. Hlavní 24 portový switch USW-24-PoE Gen2 zvládá obsloužit všechny síťové krabice ve zdech (ne všechny se používají), ale také vnitřní i venkovní AP (PoE). Pokrytí přízemí i patra obstarává šestice stropních AP Unfi U6 Lite a dále dvě venkovní Unfi FlexHD, které se postarají o pokrytí zahrady. Protože jde o starý dům, který tvoří silné cihlové zdi, žula a beton, bylo potřeba hledat duální pásma 2.4 a 5GHz, protože 5GHz zkrátka a dobře, v prostupnosti překážkami se 5GHz zkrátka nechytá a dávat do každé místnosti samostatné AP dost dobře nejde, bez většího zásahu do stropů. Musím uznat, že pokrytí signálem konečně odpovídá představám. Kecy a stížnosti patří minulosti. Jen VISA se trochu provětrala.

Pro někoho možná překvapivě, neboť jsem se setkal s oběma tábory zastánců i odpůrců, volba hlavního routeru, kterému svěřím celou síť, padla na Turris Omnia 2020 … ano ta krabička, za kterou si CZNIC nechá slušně zaplatit a kterou teprve přiveze DPD. Minimálně do úterý musím vydržet ještě se starým routerem a OpenWRT, které jsem si oblíbil, protože výrobce routeru na aktualizace a bezpečnost zapomněl už někdy v prvohorách. Kdyby všechna důvěra v řešení od CZNIC selhala, stále lze použít čisté OpenWRT. Výkon, kapacita i podpora prostě je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *