Turris Omnia 2020

Router přijde v obyčejné, leč účelné krabici poskytující ochranu relativně nákladnému routeru. Obešel bych se bez „návleku“, ale je mi jasné, že obal prodává, ačkoliv Turris Omnia si nekoupí každý a rozhodně není pro každého. Nic nechybí, ani šroubky pro montážní set na zdi/stropy. Hlavní okruh zákazníků tvoří konzervativní (čti velice líný pařez) na bezpečnost hledící jedinec či skupina, pro kterou jsou důležité nejen HW parametry, ale také možnosti konfigurace, modularita, vybavení a zejména aktualizace a neustálý vývoj. Nic pro úplné hračičky, nebo zákazníky typu 10 rohlíků a nějaký router.

Základní konfigurace snadná, výběr mezi rozhraním Forris, reForris a LuCI. První i druhé poskytují základní a obecné nastavení (snadno & rychle), třetí „rootovské“ již poskytuje grafické pískoviště, kde se člověk dosyta vyřádí, získá přehled o provozu v reálném čase, signál a stav bezdrátových opakovačů, správu repozitářů, vlastní pravidla firewallu, blokování reklam, … cokoliv, co potřebuje.

… možností je nepřeberně, nastavit lze cokoliv a kdyby s tím CZNIC jednou seklo, základy stojí na neustále se rozvíjejícím OpenWRT.

Turris Omnia 2020 poskytuje dostatek výkonu i modularitu do budoucna pro náročného i vytíženého zákazníka. Nastavím, provedu zálohy a průběžně kontroluji stav i pravidelný přísun aktualizací (klasický systém repozitářů a balíčků). Adaptivní firewall zní pro „lenochy“ vcelku dobře a podle logů v CZNIC nespí. To je prostě dobře a v předražených plastových chcípácích, ve kterém mělo hlavní slovo marketingové a desingové oddělení nenajde. Nemá 10 zbytečných antén, pro sichr obalených plastem (z hlediska šíření elekromagnetických vln žádný plast = útlum nepřekoná holý zlacený drát) …. v duchu prodej a zapomeň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *