Průzkum, testování, aneb příprava na velké …

S nemocí se zákonitě dostává nadbytek volného času a nastává mírně řečeno nuda, protože člověk prostě potřebuje i něco dělat, tedy zabavit se neustálou četbou a dokumenty zkrátka nejde, co je potřeba vyřídit se vyřídí rychle a po zbytek dne člověk zkrátka může dělat maximálně to, co mu nemoc povolí. A právě tady nastává problém, protože to většinou moc dobře nejde, alespoň to, co by člověk chtěl dělat.

Tak či onak, na realizaci obří nádrže (už jí skladuji skoro rok) zkrátka není čas a nedovolí to ani současný stav, protože ještě je toho potřeba vyrobit a udělat dost, než budu moci vůbec nádrž osadit na ocelovou konstrukci ze silnostěnné konstrukční oceli (40 x 40 x 5 mm), protože zatím jsem pro jekly ani nebyl, natož abych je nařezal, svařil a připravil si dřevěné obložení nosníku, police, dvířka a zásuvkovou skříň. Práce jako na kostele, hotové je akvárium (čeká uskladněné), podlahy, přívody a vlastně jen základ v podobě stavebních úprav. Nesmím zapomenout na osvětlení v podobně velkých hliníkových chladičů s matricemi Orphek, napájení a závěsný systém pro zvedání. Přece jen, tenhle drobeček může vážit okolo 2500 kg a na to je potřeba se připravit, nejen vyrobit, ale hodně promyslet i údržbu, a tedy praktičnost nosníku (skříně) apod. Jak se to jednou usadí a ukotví, už s tím nikdo nic neudělá. Přemýšlení a představování si úkony údržby přináší nové poznatky. Naštěstí, tentokrát si udělám celou skříň podle sebe bez nutnosti úprav sériové skříně.

Ale o velké nádrži to tak úplně není, i když vlastně realizace malého akvária bude takovým testovacím pískovištěm, ve kterém budu zkoušet zejména substrát a také digitální řízení vlastní výroby postavené na mikro kontrolérech Arduino, včetně svých chyb při psaní a úpravách firmware. O tom se rozepíšu ještě v budoucnu. Někde se to odladit musí a pokud zjistím problémy, není problém vyměnit. Musím brát v úvahu i náklady, protože položit základy v podobě ADA, jsem na 45 – 50 000 Kč jen za substrát. Říká se, že ADA zůstává sázkou na jistotu, avšak nejsem úplně přesvědčen o nezbytnosti ADA. Tak jako tak, ani ADA není nevyčerpatelným zdrojem živin i nezbytných prvků a bude se muset časem doplnit, a právě tady přichází ke slovu výška vodního sloupce, členitost a dekorace, které bude nutno překonat a dostat tablety/tyčinky do toho správného místa. Velmi jsem oblíbil lehčí substráty jako je Volcano od Rataje, velice dobře si nechá líbit profilování, drží a snadno se udržuje. Procpat kořeny prorostlý těžký štěrk je úplně jiná liga. Dále je tu podstatný prvek – biotop, kde v přírodě (inspirace) převládají lávové kameny, a proto se hodí kombinace Volcano Red, kořeny mangrove a hnědé lávové kameny. I když je Volcano podstatně dražší než štěrk, stále ještě akceptovatelná cena, než ostatní „prémiové“ substráty. Ostatně jemné 1–3 mm oblázky (štěrk) Sera funguje třetím rokem v malé 54 litrové nádrži a 288 litrovou Asii jsem založil na Rataj Volcano Red. Malá nádrž disponuje zásobním substrátem Sera Floredepot, ve kterém to roste jako o život. Intenzivní a dlouhodobý růst s perfektními dekompozičními procesy dna a mohutnými kořenovými systém zdravých rostlin. Větší Asii pohání „Staré dno“ a upřímně řečeno, stojí za starou bačkoru. Bez druhého naládování by bylo za 8 měsíců po napuštění zcela vyčerpané.

Našel jsem další možnosti a začínám se čím dál více zajímat o zásobní substrát, který nemá speciální jméno, ale vypadá velice slibně a za velice dobrou cenu. Prodává se na Vodnirostlinky.cz, možná i někde jinde (nevím co přesně v tom je), ale zdá se, že by to mohlo fungovat v dlouhodobém horizontu. Musím přemýšlet v rozmezí minimálně 10 let, doufám že na věčnost …

Pátrám, pátrám a pátrám po zkušenost s tímto substrátem, ale i mnoha dalšími, o kterých čtu samá pozitiva. Co to nakonec bude ukáže až čas a také vlastní zkušenost, byť krátkodobá, v nově vznikající nádrži.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *