Stabilizace – dějství druhé

Stabilizace akvária po dlouhé nepřítomnosti ubíhá správnou cestou, antagonismus ustupuje a rostliny se velice pomalu vrací k normálnímu stavu, včetně projevů fotosyntézy s jemnými bublinkami kyslíku ve sloupci táhnoucího se od listu k hladině.

Denně akvárium sleduji, výhoda dlouhodobé nemoci spočítá v dostatku času a udržování se v klidové pozici, jak jen to jde. Obden provádím nejdůležitější testy parametrů vody ve snaze vybalancovat doplňkové hnojení chybějících prvků a samozřejmě sleduji i „druhořadé“ jako jsou dusičnany a amoniak. Druhořadé pouze pro tentokrát, samozřejmě že koncentrace N02 + NH4 zůstává zásadní a nezměřitelná, jinak by nastaly problémy pro veškerý život v akváriu.  

Ustálil jsem se na kapkových testech Sera a JBL, protože mi přijdou nejspolehlivější a nejpřesnější, ačkoliv jako každý kapkový test, měření zůstane pouze hrubě orientační a každá šarže testu se trošku liší. Respektive jednou za čas nechám udělat laboratorní měření a získám tím přehled o přesnosti kapkových testů a tím získám více informací pro určení hladiny např.: draslíku apod. Hodí se si nechat udělat jednou za čas skutečné laboratorní měření, protože člověk získá velmi dobrou představu o hodnotách v akváriu a dokáže si lépe poradit při nenadálém problémy s tím či oním prvkem.

K čemu jsem se zatím nedokopal je použití tekutého uhlíku Seachem Flourish Excel, nikoliv prostě proto, že bych měl strach z následků, ale prostě proto, že akvárium není plně stabilizované a nechci ho ještě více rozhodit. Samozřejmě se Staghorn drží, ale pomalu a postupně ustupuje. Zejména z rostlin. Na kořenech a šutrech ho ještě musím vydrbat kartáčem. Jinak tekutý uhlík aplikuji na konkrétní místo injekční stříkačkou (vypnutí filtrace a pohybu vody), které řasu spálí na červený chlup, který s chutí vyžerou šneci. Funguje to, už jsem to dělal a prostě čekám na stabilizaci, než Staghorn zlikviduji tekutým uhlíkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *