Důvody proč investovat (a také se poprat s hadicovou chobotnicí) do dodatečné externí filtrace mohou být různé, osobně preferuji techniku mimo akvárium a další objem filtrace se hodí. Mechanická filtrace slouží prostě k tomu, že lapá všechen bordel z akvária a tudíž se nemusí zasahovat do biologické a chemické filtrace, kterou plní vlastní vnější filtr. V mém případě se jedná o velice tichý a přitom objemný filtr Tetra Tec EX 1200+, nacpaný již popsanými médii. Prakticky do něj lezu jednou za měsíc, kdy vyměním jemnou filtrační vatu a dva filtrační sáčky s médii v horním koši. Aktivní uhlí nevydrží déle než měsíc (chemická filtrace), čili do filtru musím. Sejmout hlavu a vyměnit dva připravené filtrační sáčky s novou vatou se dá zvládnout bez zbytečného nepořádku v za několik minut.
Oproti tomu do mechanické filtrace člověk musí lézt podstatně často, protože se v ní ukládá všechen bordel z akvária a musí se pravidelně čistit. Proto je dobré provozovat mechanickou filtraci odděleně se snadným přístupem
Hlavním lákadlem pro Sunsun HW-603 bude asi objem a pořizovací cena. Opět zdůrazním pořizovací, protože v konečný účet vyjde pořádně draho a to nemluvím o vedlejších škodách na nervové soustavě např.: nadšení z vytopení. Nebudu chodit okolo horké kaše, jde o šmejd nejhrubšího zrna se zárukou spolehlivého vytopení. Aktuálně mám třetí kus (2 reklamace) u kterého došlo k nezbytným úpravám.
Filtr přijde v obyčejné papírové krabici, která obsahuje všechny povinné náležitost a tím celé zkoumání skončí. Zpracování … a právě tady začínají noční můry. Hlava byla u všech třech kyblíků křivá jak turecká šavle. Rozdíl téměř 8 mm dává tušit, že se nikdo nezabýval výstupní kontrolou. Alespoň u prvního kusu s tím prostě nešlo nic dělat. Druhý též křivý, ale relativně v pořádku a už jsem tím tak nějak počítal a upravil těsnění. Těsnění by vydalo na samostatnou kapitolu encyklopedie nadávek. To jsem ještě netušil jaké zážitky mi připraví. Fajn, tak to vezmu do koupelny a zkusím udělat test … no samozřejmě protékal, přesto abych jim to znovu omlátil o hlavu, zkusil jsem vlastní těsnění. Zabralo to … tedy alespoň v koupelně při „nevadí testu“. Kyblík jsem zapojil a celých 18 hodin používal, než povolilo těsnění kohoutu a krásných 200 litrů skončilo na podlaze. Za ty prachy, no nekupte to. Opět reklamace a po dvou týdnech přišel nový kus. Přesně jsem věděl, co mě čeká (samozřejmě hlava opět křivá a těsnění opět tragédie), ovšem tentokrát jsem na to šel od podlahy. S originálními ventily jsem se nepáral, pryč s tím a nahradit kompletně Eheim, včetně rychlospojek a tedy opravdu jen otočit ventily a vynést ven k vyčištění. Taktéž výměna těsnění opět zabrala a už celý měsíc funguje zcela bezproblémově.
Kromě „vysoké kvality“ mají ještě jednu věc společnou. V každém kyblíku bylo několik kousků odřezků plastů a silný chemický zápach až za humna.
Za málo peněz … hodně zábavy!
P.S.: každý dvojitý kohout s rychlospojkou Eheim stojí přes 650 Kč, ale je klid. Stejně jako průmyslové silikonové těsnění (za pár korun) … to všechno do levného kyblíku Sunsun.