Nový rok, nový rozbor vstupní (kohoutkové) vody mi doslova vyrazil dech, opět méně vápníku, hořčíku a nižší pH vody. S nízkou uhličitanovou tvrdostí se přímo váže (ne)stabilita PH a vody. A pokud do toho přidáme nitrifikaci a sycení CO2, problémy přijdou velice rychle a poklesy PH přichází velice rychle. Kolísání neprospívá rostlinám, rybám a nervům akvaristy.
Řešení mi poradil Mirek (díky), pravdou je, že jsem si dlouho nenechal udělat rozbor vstupní vody a zkrátka mě nenapadlo, že příčina leží v alkalitě. Věděl jsem velmi dobře, že mám problém s vápníkem, hořčíkem a vlastně i dusíkem. Vápník a hořčík jsem dodával ještě samostatně. Oblíbené hnojiva Rataj Bioflor Master a Nitrate Green obsahují jak vápník, tak i hořčík, avšak pro tak měkké a na minerály chudé vody, zdaleka nestačí.
No začal jsem dnes tím, že jsem pro jistotu lehce odsál nečistoty, současně jsem vyměnil média v mechanické filtraci (o mechanické filtraci – předfiltru) jsem již psal. Zkrátka celý kyblík jsem narval novou dávkou 3D koulí z mikrovlákna a samozřejmě provedl denní údržby zahrnující čištění skimmerů. Parmičkování nesvědčí mechům a pupečníku, proto mi neustále něco plave na hladině a plní skimmer.
Hydrogenuhličitan vápenatý (CaCO3) – kilogramová spása za třicet korun. Přiznám, že zkušenosti s dávkováním a nechtěl jsem to přehnat. Vzal jsem malou lžičku (0.5 ml) z testovací sady a rozmíchal v ve 250 ml vody. Po aplikaci jsem čekal přibližně hodinu, než jsem udělal první test uhličitanové tvrdosti (Sera) a za další dvě hodiny jsem test zopakoval. Netušil jsem, jak rychle se změny projeví, jak bude akvárium reagovat a 1.5-2°dKH bylo stále málo, proto jsem po třech hodinách aplikaci opakoval stejnou dávkou. Opět počkal a udělal jsem si další dva testy dKH s časovým odstupem. Když jsem konečně naměřil 4°dKH, což je takové optimum pro rostliny a dobrý poměr kyslíku a oxidu uhličitého, teprve nyní jsem pustil CO2 sycení a stále hlídám PH. Pro jistotu běží i vzduchování.
Moje filtrace je postavená na objemu a pomalému proudění. Hladina se velice lehce čeří (výměna plynů) a proudění vody po celém akváriu „líným“ tempem. Nejsem příznivcem silného proudění a předimenzovávání průtoků, nemyslím si, že je to dobré pro rostliny, stejně tak ani pro biologickou filtraci vody. V přírodě také většina rostlin roste v klidnější tropické vodě, nikoliv horské bystřině.