Akvaristika je prostě o trpělivosti, nikoliv zázračné vodě, či technice a tak tomu je i v mém případě. Zkrátka a dobře nemá smysl něco měnit třikrát do měsíce.
Týden po kompletní úpravě hnojení, respektive návrat k osvědčenému řešení a spotřebování již zakoupených hnojiv. Neexistuje sebemenší důvod něco vyhazovat, protože rozumně spotřebovat již zakoupený Aquagrower (Mikro + Makro) zvládnu asi tak během půl roku, neboť dávkuji cca 15 ml denně (Makro + Micro) a stále jsem ani nenačal druhé 500 ml balení. Jinými slovy, akvárium bude přecházet poměrně delší dobu na hnojiva Rataj, respektive pouze Bioflor Master a to právě pro vyšší koncentraci manganu. Makroprvky s přehledem nechám klidně tak jak jsou a Nitrate Green by se sice hodil, ovšem v původním složení, tedy bez obsahu železa, což byl mimochodem důvod, proč jsem začal před rokem experimentovat.
Změny ano, ale pouze jsem měnil umístění výtoku (rozstřikovací rampy) a pozici skimmeru, protože mě konečně přestal bolet celý člověk a dokázal jsem se pohybovat (imunitní systém opět udeřil). Prosté dokončení výměny filtru, člověkem rozbitého. Popisovat změny na rostlinách asi netřeba komentovat, protože fotografie prozrazuje raketový růst továrny na kyslík. Spodní fotografie z poledne, tedy několik minut po rozsvícení a okamžiku, kdy se generátor kyslíku teprve probouzí k životu. Po čtvrté hodině odpolední už bublá celé akvárium svými jemnými komíny miniaturních bublinek vlnící se proudění vstříc vodní hladině.
Aktuálně si akvárium dopřává 70% výměnu vody týdně, doplněné 30g Seachem Equilibrium, stabilizované (vstupní voda nedosahuje ani 1°dKH – uhličitanové tvrdosti) 30 ml Sera KH+ a přirozeně šoupnu 80 ml Profiplants Ca+ společně s 50 ml Profiplants Mg+, včetně denní dávky hnojiva (Makro + Mikro). Zní to hodně, ale pravdou je, že na vápníku a hořčíku jsem musel hodně přidat, protože mi laboratorní rozbor vyšel trochu nízko, tedy důvod k navýšení.
Nedělám a zatím nehodlám dělat vůbec nic, protože není důvod a než přijdou změny, zabere to tak dva možná tři týdny (setrvačnost). Protazím jen čistím skimmer napěchovaný pomlácenými rostlinami (parmičky vylézají z kytek až odpoledne a nastává čardáš do noci), občas propláchnu akvacit v předfiltru Eheim a čekám až dorazí filtr, protože se chci opět vrátit k osvědčenu kýblu a kydání bez máchání a lovení. Vata a 3D koule toť nejlepší možné řešení.
P.S.: Membrána Twinstar M9 (Yotta Plus) stále není sehnatelná a tak pořád používám Chihiros Doctor II, který tam ovšem není ani tak z důvodu „likvidace řas“, ale zejména pomáhá s Manganem, bez kterého to nejde. Mangan prevít nestabilní (obsahuje mj. i vulkanický otěr, tedy Rataj Volcano Red), jen se musí umět využít.