Představuje-li nádrž vrtošivou potvoru, není radno cokoliv měnit, nebo se snažit, jakkoliv vylepšovat, výsledek v podobě řas a další problémů člověka nemine. Změny vždy v malých krocích a s velkou obezřetností, protože je vždy snadnější napravit malý krůček než chaotický sprint.
Volcano (Rataj) pokládám za skvělý inertní substrát, který není lehký a ani příliš těžký. Nesléhá, nemění své vlastnosti a nedochází k vyčerpání. Mimo svých kladných vlastností také disponuje několika negativy, v první řadě příliš dlouhá setrvačnost, kdy se změna projeví relativně rychle, ale následky jsou mnohem dlouhodobější, při větším problémech i několik měsíců. Asie postavená na Volcano mě v tomto směru vypekla tolikrát, že bych mohl vydat detektivku na pokračování. Pozor nekritizuji Volcano, pouze uvádím jeho vlastnosti, se kterými je potřeba počítat.
Voda znamená alfu – omegu každé nádrže a doporučuji sem tam nechat udělat laboratorní rozbory, zejména po větších zásazích do akvária (např.: proškubání poloviny dna). Osobně jednou za kvartál objednávám rozbor v laboratořích Profiplants. Vyplatí se to, a protože kapkové testy kecají jak ruský tiskový mluvčí, je potřeba se o něco opřít. U měkké, téměř osmotické, vody vyplave na povrch další vlastnost substrátu Volcano a to jeho schopnost ubytovat miliardy baktérií. Doslova je hotelem pro baktérie, proudí skrze něj živiny a tak ani ve větších vrstvách nevznikají nežádoucí kalové plyny apod. S Volcano musíte hlídat uhličitanovou tvrdost (dKH), protože s nestabilním dKH a bakteriemi se voda rychle okyselí a PH začne padat hluboce pod 5. Bez stabilní uhličitanové tvrdosti to zkrátka nejde, jsou různé techniky i přípravky, které udrží 2° dKH a zároveň doplní potřebné minerály jako vápník, hořčík a draslík.
Zmínil jsem to nejdůležitější a nyní k posledním měsícům, kdy jsem se věnoval výhradně filtračním médiím. Metodou pokusů, omylů, rozborů, katastrof a nápravy jsem se dostal do bodu, kdy si nedokážu představit filtraci bez oddělených fází, a to i v rostlinném akváriu. Rozkládající se listy rostlin jsou velice dobrý zdrojem čpavku a opravdu neplatí, že v rostlinném akváriu nejsou problémy s mechanickými nečistotami, pokud máte ryby jako parmičky čtyřpruhé, denně bude plný skimmer vymlácený listů a vyškubaného mechu (honičky a souboje probíhají neustále), tedy velké množství biologického odpadu. Zpravidla se doporučuje dát na sání kus biomolitanu a tím zajistit mechanickou filtraci uvnitř akvária. Pro mě neakceptovatelné, protože se to velice špatně čistí a nečistoty se mi vrací (část) zpět do akvária. Navíc to ani nevypadá dobře. Mnohem efektivnější je 2-4 litrový kyblík s kohouty, které stačí jen zastavit a odnést do koupelny k vykydání. Zabere to sotva 5 minut a bez nepořádku.
- Keramické kroužky jsou věčné, nezklamou a vyrábí se ve všech možných velikostech, síle stěn, stejně tak se dají použít i 60 let staré keramické izolátory. Keramika je nezničitelná a její jediný úkol je vytvořit sít kanálků, ve které zůstanou mechanické nečistoty (např.: listy). Poslední dobou se prodávají i plastové a princip je pořád stejný.
- Jemná filtrační vata plní svou nezastupitelnou úlohu, ve které se zachytí i ty nejjemnější vysrážené spory a nečistoty. Vata by se měla používat k dočistění např.: zmíněný kyblík, kde po kroužcích zachytí zbývající nečistoty (vydrží cca měsíc), nebo naopak tím prvním médiem, kterého se dotkne voda – tento způsob bych použil u vnitřních filtrů jako Juwel, Aquatlantis, tedy k odlovení všeho a týdenní výměnou. Stejně tak je skvělá do skimmeru.
- Mikrovlákno představuje naprostý ideál mechanické filtrace. Je dostatečně jemné, aby zachytilo vše (i tak dávám kolečko vaty na dočištění), neomezovala proudění a dalo se vyčistit. Ano, myslím tím ultimátní koule, pod kterým se médium nejčastěji prodává.
- Speciální média jsou geniálním produktem takříkajíc k ničemu. Nejde ani tak o to, že nefungují, ale jsou zbytečné, drahé a nic nevydrží. K dokonalosti to dotáhl Ocean Free se svými 3DM válečky (už název zní děsně důležitě, když se k tomu přidá i plocha pro osídlení), které se zanesou tak rychle, že je ani tlakovou myčkou nevyčistíte a velice rychle začnou přestávat plnit svůj účel. Tři stovky za litrové balení, které vydrží tak 6 měsíců, potom nová runda. Navíc jsou velice objemné, a tak dochází k tomu, že část sajrajtu jde oklikou na další vrstvy. To se vyplatí. O mnoho lépe si stojí Eheim Biomech, který je mnohem lépe navržený a také menší. Jde o malé „polštářky“, které tvoří vrstvu nad keramickými kroužky (ideální případ) a zachytí i mnohem menší částice. Výhodou je, že se nezanáší jako OF, Fluval, … tedy ty slavné 3 D cokoliv. Ovšem Eheim BioMech se hodí spíše do filtrů s koši, kde se dá krásně vyskládat a menší účinnost má právě ve válcových filtrech/kyblících, pokud jen dáte do síťky, účinnost se sníží. To je moje vlastní zkušenost s tímto médiem a upřímně nevím, co si o něm mám myslet. Ano, funguje jak pro mechanickou, tak i biologickou filtraci. I tak pokládám BioMech za nejzbytečnější médium, které jsem si kdy koupil/dostal. Naproti tomu různé 3DM … jsou jen vyhození peněz.
Ideální jsou zkrátka koule z mikrovlákna a pro sichr kroužek vaty.
Druhá fáze, tedy biologická filtrace reprezentuje vlastní filtr, do kterého se nemá sahat a čistí se jednou za rok, u větších objemů rostlinných akvárií i za několik let. Proto se do biologické filtrace nehodí univerzální biomolitan, protože ten jemnější se zanáší a jediné co se z filtru dostane jsou utržené kolonie baktérií. Rozhodně neuškodí.
Ideální filtr je válec, který obsahuje napojení na hadice, dvě distanční vložky a vybrání pro gumové těsnění dosedající hlavy s čerpadlem. Nic dalšího zbytečného. Maximálně jednoduché a spolehlivé řešení, bez zbytečností. ADA, BLAU, nebo Eheim Classic? Je to zkrátka jedno, ani s jedním nelze udělat chybu a jde spíš o cenu a provedení. Blau bych si možná rozmyslel, protože jejich čerpadlo (vyměnitelné) je trošku hlučnější a narazil jsem na netěsnost, což mohlo být vadou konkrétního kusu. Kdyby se dělala Eheim Classic v 3 mm nerezu, nebylo by řešit. Ale i plastový Classic je pořád lepší filtr, než 90 % toho co se dnes prodává. Koše zkrátka ubírají kapacitu filtru a jediné řešení košů, které bych vzal na milost je JBL e502/902. Ideálně by měl filtr přefiltrovat 1.5 násobek objemu akvária (zejména u pemzy je průtok viditelný na rozborech). Biologická filtrace je alchymie průtoku, objemu a kapacity pro osídlení. Nemůžu si pomoci, ale mě se postupem času zprotivila i pemza, nebo předražená pemza, jako Matrix. Prostě ten nástup baktérií je pomalý a účinnost celkem mizerná.
- Biomolitan 10-30 PPI je univerzální, levné a účinné řešení. Prakticky nic nestojí a hlavní nevýhodou je zanášení, tedy snižování průtoku. Proto ho do vlastního filtru nedávám ani jako mechanickou zábranu, kdyby se chtěl kousek odštípnutého média prohnat čerpadlem. Používám nerezovou mřížku. V malém akváriu jsem měnil biomolitan po 3 letech (rozpadal se) a jak je z patrné fotografie malé nádrže, jede naprosto stejně dobře.
- Sera Siporax představuje moje oblíbené médium, které dávám úplně do spodu (ekvivalent 1. koše) pro svou schopnost rozrušit proudění. Jako vždy baktérie nejprve osídlí Siporax, což je dáno tím, že i přes svou výrobcem udávanou osidlovací plochou (270 m2/l) má dostatečně velké kanálky a póry, do kterých se jako první nastěhují baktérie. Zatímco jiná média např.: Matrix jsou stále sněhově bílá, Siporax už jede naplno. Nevýhodou je, že se rozpadá po 4-5 letech a musí se vyměnit.
- Biohome Ultimate – dokonalost a naprostá bomba. Tady nelze nic vytknout, snad jen dostupnost v ČR a také vyšší cenu (za 1 kg cca 500 Kč). Stojí dost a také je vypalované, podobně jako Siporax, tedy životnost bude asi podobná. Ovšem o něco déle (cca 2 týdny) trvá, než se zajede a pak je jeho drtivý efekt vidět na laboratorním měření. Jestli se něco drahého vyplatí, tak právě Biohome Ultimate.
- Eheim Substrat Pro možná funguje, možná ne. Nevím, jak bych přesně zhodnotil toto médium, protože jsem mu nikdy nepřišel na chuť. Eheim snad ještě nevyrobil nic špatného (nefungujícího), přesto si mě nezískalo. Zkoušel jsem jej ve filtru Tetra Tec EX 1200 Plus, Sunsun HW-704 i v Eheim Classic 2217 (600). Hodně kuliček bylo čistých i po měsících nerušeného provozu, s pravidelným doplněním baktérii po každé výměně vody. Nejlépe se chovalo ve filtru Tetra.
- Seachem Matrix … kdybych ho nedostal k filtru (dočasný HW-704A) a jako přebytek od známého, tak bych si ho nekoupil. Jelo od prosince 2022 a nyní máme červenec 2023 a pořád není osídlené baktériemi, jak bych si představoval (viz foto). Dušují se, že to není obyčejná pemza – dobře, já jim věřím, protože ta obyčejná pemza je už prorostlá koloniemi baktérií, zatímco Matrix je pořád bílý. Matrix (HW-704A) šel hned do druhého koše, tedy za Siporax a nad něj obyčejná pemza. Fotografie mluví za vše.
- Pemza … stojí desetinu ceny ostatních médií, funguje a netrpí zanášením jako biomolitan. Snad jen dodat, že nabíhá pozvolněji a déle než ostatní média, zejména u vyšších průtoků. K tomu není co dodat, draží = tříděná frakce. Levnější 50 litrový pytel za 3 stovky „přeber si sám“.
Měl jsem tu čest vyzkoušet média od Fluval, Ocean Free i další a nenašel sebemenší důvod, proč bych měl měnit. Drahé a dost dobře k ničemu, to si raději koupím Biohome Ultimate a mezery dosypu pemzou. Funguje to mnohem lépe, než „3D a speciální trháky“ ze přepálenou cenu.
Patnáctilitrový nerezový válec (3 mm) s čerpadlem Eheim pojme cca 11 litrů médii a stejně jako v minulosti, používám stále tu samou skladbu médii s jedinou změnou – Biohome Ultimate. Naprosto to samé jako v případě Classic 600 + Subfilter 600, jenže v kompaktnější provedení, které se mi vejde do skříňky s bombou, reaktorem a kyblíkem mechanické filtrace. Navíc průtok už nebyl úplně ideální. Klasicky mám dole litr Sera Siporax (válečky), které naprosto skvěle rozrušují proudění po celém válci s okamžitým nástupem baktérií. Na kroužcích letí cca litr (1 kg balení) Biohome Ultimate, což je naprosto skvělé médium, ale dost drahé a litr bohatě stačí. Vlastně více než dost a ve větším množství už by to bylo kontraproduktivní (NO3). No a zbytek objemu vyplňuje obyčejná pemza, tedy spíš namíchaná z toho, co jsem už měl zajeté a nechtěl jsem to vyhazovat. Takže pár kousků Matrixu (něco jsem dostal k filtru, něco od známého), pár kousků Aquadetox (litrové balení jsem dostal před lety k setu, rostlinám, … zkrátka ke kompletnímu akvárku se vším všudy) a zbytek je úplně obyčejná přebraná pemza. Matrix a Aquadetox držím v extra síťkách se zipem, aby se mi to nepletlo. Nahoře už jen vyříznutou jemnou nerezovou mřížku (brání fragmentům potkat se s čerpadlem) a distanční vložky. Nic dalšího, speciálního nepoužívám. Biologická filtrace není jen o nitrifikaci a je tak předimenzovaná, že by udržela vodu i v mnohem větším bazénu.
Pokud bych potřeboval např.: absorbér na křemičitany, aktivní uhlí, zeolit, …. tak to švihnu do kyblíku s mechanickou filtrací (uberu pár koulí) … zatím jsem tu potřebu neměl. Do biologické filtrace minimálně rok, spíš dva nesáhnu. Při týdenní údržbě jen přidám anti chlor (Profiplants) a kuličku gelových baktérií, čistě pro sichr. Po výměně vody dávám 25 g růstových minerálů (dostanu tak stabilní 2,5° dKH, PH držím na 6.4) a denně 12 ml Makro a 14 ml Mikro (Aquagrower) rozdělené na 4 dávky automatickým čerpadlem. I přes noc se udržím na krásných 26 mg/l NO3 – co více si přát (+/- 0.1 mg na fotometru) Odpadlo tak laborování a samostatné dávkování N, Ca, Mg, K. Vyhovující, jednoduché a nezatěžující.
Už jsem slyšel výtku, že člověk musí kupovat pouze kvalitní věci a ty jsou drahé, načež kamarád vyčaroval úškleb na adresu autora výroku a povídal něco v tom smysl, že ten má Eheim i sítku na lovení prostřihu, hadici na odpouštění vody z akvária – což je pravda a jsem terčem vtípků Eheim, Eheim, Eheim …. co pak to tu máš … Eheim.