Samotné dlouhodobější testování a zkušenosti musím postavit do kontextu nádrže a vlastností médií. Přirozeně se najdou duchem prostí chytrolíni, kteří bez přemýšlení prohlásí „akvacit to zvládne také a ještě ušetřím“. Tedy něco jako zásuvky 3+1 za 100 Kč tváří tvář 16 A.
Biohome Ultimate, Plus i Gravel jsou jedny z mála médií, které poskytují jak aerobní, tak i anaerobní prostředí a z toho vyplývají vlastnosti. Naprosto se nehodí do holandských, nebo rostlinných nádrží, které se několikrát denně dopují dusíkem, aby rostlinné akvárium vůbec prosperovalo a vede se boj udržet se nad 25 mg/l NO3. Ne, zde je každé médium poskytující anaerobní prostředí naprosto kontraproduktivní, stejně jako polymerová média (např.: Rataj Aqua Pura). Proč? Protože anaerobní baktérie rozkládají tolik potřebné dusičnany (NO3), nebo v případě polymerů jej absorbují. Pro stručné vysvětlení postačí vědět, že nelze postavit celou biologickou filtraci na těchto typech médií. Ve filtru se toho děje mnohem více, než jen cyklus nitrifikace a jde o směs mnoha druhů a rodu baktérií, nikoliv pouze rody Nitrosocystic, Nitrosospira a Nitrobacter (NH4 > NO2 > NO3).
I v rostlinném akváriu se silným osvětlením, plynným CO2, výživným substrátem a intenzivním hnojením najdou média poskytující aerobní i anaerobní prostředí pro baktérie své využití a pomohou zvládnout kritické výkyvy. Pokud se někde oškubou a potlučou parmičky, doslova si uklovají ploutve, šupiny a potom chcípnou v rostlinném pralese, tak je sice objeví šneci a pustí se do hodování, avšak nezvládnou vše a mezitím se bude biologický odpad rozkládat a tady se hodí mít „v rezervě“ právě i média s anaerobním prostředím, které pomohou s výkyvy ať už vlivem teplot, tlení, nebo úhynu. Přirozeně rychlejší bude absorbér, ale pokud jsou ve filtru naběhnuté, potom velice rychle začnou pomáhat v odstranění problému a vyčištění vody. Už se mi stalo, že jsem našel 5 oškubaných parmiček umírajících bez ploutví. Prostě je agresivnější jedinci načnou a zbytek hejna se přidá.
Biohome Ultimate je vysoce porézní médium, kterým skrz na skrz protéká voda (dejte si váleček do úst a foukněte), tedy protéká jím okysličená voda s mikroskopickými bublinami kyslíku a poskytuje tak plochu pro aerobní baktérie (nitrifikace), zatímco v jejich středu okysličená voda neprostupuje a poskytují tak útočiště pro anaerobní a dekompoziční druhy baktérií, které nabíhají opravdu velice pomalu a pro namnožení kolonií potřebují mnohem více času (i to je důvod, proč filtr čistím maximálně 1x ročně). Jsou dva extrémy např.: „Pondguru“ na Trubce by to cpal bezhlavě všude a na druhé straně jsou zarytí příznivci akvacitu, kteří budou hanit všechno ostatní. S Biohome Ultimate už nějaké zkušenosti mám, ale Plus i Gravel jsou pro mě novinkou.
Pokus bude probíhat následovně – 120 litrová nádrž s větší rybí osádkou milující teplejší vodu nesnášející vyšší koncentrace dusičnanů a jsou velice citlivé na jakékoliv biologické znečištění. Filtr použiji Eheim Classic 2215, ve kterém budou keramické kroužky (Eheim Mech), dva kroužky biomolitanu PPI20 (mechanická zábrana) a biologická média Biohome Ultimate (1 kg), Plus (1 kg) a Gravel (1 kg). Dále několik nenáročných rostlin, slabší osvětlení, kořeny mangrovníku a substrát Volcano Red. Ještě několik lávových šutrů. Akvárium je připravené, stejně jako fotometr HI97728 a činidla pro 600 testů NO3. Na celý pokus nevystačí a budu muset dokoupit, přesto bych zejména v počátku chtěl provádět dvě měření denně.

Média dorazí v týdnu a když to dobře půjde (čas a nemoc), mohl bych začít někdy v polovině října a pokračovat celý rok s průběžným měřením a testy. Pravidelně nechám udělat rozbor v laboratoři pro porovnání (přece jen rozlišení fotometru není takové, jako mají v laboratořích), respektive ověření získaných dat.
Připomínám, že naměřené aktualizované údaje budou k dispozici prostřednictvím OneDrive (opět). Pro mě je to ideální a mám i kontrolu.