Skřínka k akváriu je zkrátka nepraktická, samozřejmě v rámci setu a dodané výbavy bohatě vyhovuje, stejně jako mnohým akvaristům bude vyhovovat i v budoucnu, jenže postupem času jsem si dost razantně vytříbil názor na techniku. Zkrátka a dobře, přestalo mi to úplně vyhovovat a nebylo zbytí, než to celé uvnitř kompletně přeorganizovat a udělat prakticky celé znovu.
Prvním problémem je dělení skřínky pevnou přepážkou bez kabelového průchodu, což je kámen úrazu. Jinými slovy, pokud chci řídící jednotku (PH kontrolér) v pravé „suché“ části, musel bych tahat napájení elektromagnetického ventilu hadicovým průchodem za skřínkou. Druhý problémem je police, která pomáhá zpevnit skřínku a i když mám 40 mm variantu (standard je 25 mm), pořád jde o nosný prvek, kterého se nemohu zbavit. Kdyby ano, už by tam stála bomba s CO2, která mi překáží v levé části. Nepraktické a současně jsem to nechtěl dělat provizorně a po kouskách. Ne, pořádně jsem si to rozmyslel, všechno proměřil, přeskládal a nakonec se pustil do práce.
První co bylo potřeba udělat jsou průchodky pro síťové rozvody. Vrtací korunka odvedla svou práci, s pryžovou přírubou (70 mm) jsou oba průchody více než dostatečné a dalším krokem bylo vyřešit zásuvky, tedy rozvést napětí mezi obě komory skříně. Závěsné zásuvky (IP55) jsou více než dostatečné pro „mokrou“, tedy levou část, kde je umístěná filtrace. V pravé „suché“ části stačí běžné domácí zásuvky – prodlužovačky. 6 + 6 je více než dostatečný počet.
Dále bylo potřeba přemístit o 150 mm reaktor CO2 (Profiplants XL), docela macek, se kterým se nehýbe a který v původním umístění docela překážel, nebo řekněme komplikoval mi život. Ten se posunul společně s UVC lampou (Eheim 350), kterou jsem sice za poslední rok zapnul možná jednou, ale pro jistotu jí mám z toho důvodu, že pokud bych zase musel do špitálu, výrazně pomůže předcházet katastrofě jménem delegovaná údržba. Opět, šup s tím do rohu k reaktoru, kde si bude žít vlastním životem, aniž bych se o UVC systém musel vůbec zajímat. Bonus v podobě zkrácení hadice protože mezi filtrem a reaktorem stojí právě UVC (Navíc odpadá hadicová redukce 12/16 mm na 16/22 mm).
Další změnou je, že jsem se vrátil k osvědčené mechanické filtraci s rychlým čistěním v samostatném kyblíku. Tak to prostě je, ani Eheim Subfiltrer 600 se nečistí lépe, než kyblík Sunsun HW-603, respektive dnes už mám HW-604, tedy o 2 litry větší. Jako bonus opět odpadla hadicová přechodka a zlepšil se průtok. Ne, i když mi ten Eheim 5E 700 radost neudělal (dárek), stejně jsem ho byl donucen zkusit (proto šel HW-603 ven, neboť se už nevešel) a je tam zpět Classic 2217 – nic lepšího zkrátka není.
Doslova ve mně loupe, když nemám po ruce všechno potřebné a připravené k použití. Z toho mě vyléčil otec, který pokaždé „má všechno“ a nakonec mi dá ohnutý, okousaný šroubovák (plochý) a zbytek nemůže najít. Jakkoliv působí vyskládané kufry na vozíku s velkou nabitou brašnou přehnaně, pořád se s tím dá udělat prakticky cokoliv (ano, kladivo SDS Max běžně nepotřebuji) a hlavně, vše po ruce v bezvadném stavu. Odmítám „šroubovat“ okousaným plochým šroubovákem PZ1 apod. Hned jsem ho vyhnal ve snaze rozvrtat mi skříň, aniž by začal přemýšlet, rozměřovat, nebo se držel připraveného nákresu.
Pod distanční vložku lze umístit cca ¾ litru keramických kroužků (Eheim Mech) pro zachycení nejhrubších nečistot (potlučené jemné listy rostlin), dále 16 ks koulí z mikrovlákna, jejichž jediným účelem je dokonale zbavit vodu veškerých mechanických nečistot. Zachytí jemnější částečky než jemná filtrační vata, zejména při znečištění disponuje filtrace vyšším průtokem. A dále se do kyblíku vešlo 2.5 litrů biologického média. Jinými slovy 11 litrů filtrace, protože i pod distanční vložku Classic 2217 se dá nacpat více než půl litru Sera Siporax. Dlouho jsem zkoušel Eheim Subfilter 600 – sehnal jsem ho ze Singapuru, což je vlastně Classic 2216 (600) bez čerpadla. Bohužel, vývod 12/16 mm dost zpomalil průtok a filtrace byla sice objemnější, avšak nedostatečný reálný průtok, plus nutnost používat proudové čerpadlo.