Hnacím motorem bývá pohodlnost a poslední dobou se mi nechce neustále vyplňovat heslo, respektive velice silná hesla, které generuji pomocí generátorů a podle toho vypadá i jejich složitost. Pro mě osobně to není problém, protože si jich potřebuji zapamatovat přesně 8, o zbytek se postará úž klíčenka. Druhým dechem ovšem dodávám, že jsem byl zvědavý i na použití s Linux, kde je tradiční problém s integrovanými čtečkami v těle notebooku a také jak zvýšit bezpečnost a současně pohodlí pro rodiče, od kterých zkrátka nemohu očekávat, že si budou pamatovat bezpečná hesla. Svůj velký podíl na tom sehrála i zvědavost. Předem říkám, že na eleganci a možnosti HP Protect Tools to opravdu nemá a nemělo by smysl porovnávat. Pro základní použití s Windows Hello a Kaspersky Password Manager to více než bohatě stačí a rodiče konečně donutím změnit si hesla do služeb na řádně složitá bez otravování uživatele.
Počítadlo mají na stole a protože klávesnice nemá potřebný USB port, monitor také neposkytuje komfortně umístěný USB port, padla volba na čelní panel skříně, kde na něj pohodlně dosáhnout a bude fungovat.
Zastrčit, počkat a potom už jen nastavit.
Popisovat instalaci asi nemá smysl, jednoduchá, intuitivní a pořád zbývá v záloze heslo (PIN, který může mít podobu libovolného hesla). Jak jsem psal, srovnávat to s HP Protect Tools rozhodně nelze, stejně tak tak Windows Hello neumí kombinace hesla, tokenu a/nebo biometriky, natož pokročilejší nastavení. Dobrá zpráva je, že TPM najde uplatnění i v tomto případě. Může se to zdát divné, ale i moji rodiče mají šifrované disky (Bitlocker), přestože tam neuchovávají plány na zničení světa. Důvodem jsou následky, kdyby selhal například disk. Takhle vím, že až začne zlobit disk, tak nemusím řešit „wipe Guttmanem“, ale prostě ho vyměním a ten starý vyhodím/vyreklamuji a nestane se, že by jejich fotky vnoučete, z dovolené, oskenované doklady, oskenované dokumenty jako technický průkaz … někam utekli. Zabralo mi 2 roky je donutit používat klíčenku, stejné to bylo s telefonem a biometrikou, i když dodnes věří na PIN SIMky.
Jednoduché, intuitivní a hlavně bezpečnější, než jejich „parodie na heslo“. Neuvědomují si to, ale synovec dokáže napáchat slušné škody a já nemám rád, aby citlivá data byla k dispozici i pro někoho jiného. Takhle mají každý svou klíčenku, sdílenou s telefony, zálohy klíčů (TPM, Bitlocker…) a já mám svatý klid. Celý problém vlastně vyřešila jedna blbost za tisíc korun.
Device USB 04f3:0c28, … naprosto bez problémů se nechal přinutit fungovat se vší parádou na Linux, ještě ho vyzkouším s FreeBSD. Bude se hodit, protože porod jménem Windows 11 na jejich počítač rozhodně neplánuji a jednou jim nasadím OpenSUSE s KDE (Plasma), protože oni vlastně Windows ani nepotřebují. Jasně je tu rodinné OneDrive, kam odkládá celá rozvětvená rodina, známí a přátelé svoje fotografie. To je asi zatím hlavní důvod, proč Windows, neboť integrace klienta OneDrive do systému zkrátka na Linux není, ovšem nejde o neřešitelný problém. Nakonec příště už možná ani stolní nebudou chtít a umanou si notebook, kde ty Windows stejně mít budou. Tak či onak, APU Ryzen jim vydrží ještě hodně, ale hodně dlouho.