Známá univerzální poučka praví „když něco funguje, tak se v tom nevrtej“ a řídím se tím i v životě. Dalo by se říci, že v životě se tím řídím do puntíku, stejně jako se držím osvědčeného a nekoupím si nic nekvalitního, nebo řekněme něco, co se ještě neosvědčilo. Ze zvědavosti jsem se před téměř 11 měsíci vydal cestou experimentování a vlastně jsem věděl, že tomu mému akváriu do puntíku seděli hnojiva od firmy Rataj a přes všechno vychytávání blech jsem přesto zkusil něco jiného, nového.
Nehodnotím kvalitu, pouze konstatuji, že 11 měsíců experimentů s laboratorními testy v ruce jsem se rád vrátil opět k Ratajovi a akvárium po všech těch kalamitách (dlouhodobá hospitalizace se svěřením do péče třetí osobě) se akvárium probouzí k životu. Zkrátka a dobře jsem přišel na fakt, že mému akváriu vysloveně nesedí hnojiva Profiplants. Prostě ne, proč to tak zkrátka nevím. Zkusil jsem i Tropica se stejným výsledkem a jediné co se jakžtakž chytlo byl Aquagrower, bohužel složení není úplně optimální a musel bych dodávat nejen mangan, ale také vápník a hořčík. Vlastně nefungovala ani kombinace Seachech Equilibrium, protože ve výsledku (laboratorní rozbor) jsem měl příliš mnoho železa (dávkoval jsem opravdu opatrně), prakticky neustále minimum vápníku a velice nízké hodnoty manganu, což znamená, že rostliny nezpracovávají dusík, tedy nerostou. Současně se hromadí dusičnany a protože rostliny nerostou, chopí se příležitosti řasy.
Nehodnotím hnojiva, určitě jsou dobrá a 99 ze 100 rostliny letí jaké blázen, bohužel sám sebe počítám jako stého, kterému to zkrátka nefunguje. Přirozeně jen s hnojivem Bioflor Master (nové složení obsahuje ještě více manganu, což je pecka) bych si nevystačil, stejně jako s kombinací Bioflor Master, Makron NPK a Nitrate Green. Zkrátka nějak tam ten vápník dostat musím, protože ve vstupní vodě zkrátka není vůbec nic (máme velice měkkou vodu, o tom že by v ní byl vápník, hořčík, … si mohu nechat zdát). Jediný kdo produkuje samostatně vápník a hořčík je Profiplants, proto také kombinuji svatou trojici (Bioflor, Makron a Nitrate) opět s Profiplants Ca + Mg Plus a zelenina začíná konečně bublat, tedy fotosyntéza jede a nic se mi tam nehromadí.
Seachem Equilibrium je jistě super, ale obsahuje bohužel až příliš mnoho železa a draslíku. Totiž Volcano Red a vulkanický otěr je plný železa a manganu. S manganem je to horší, chce to zkrátka kyslík, aby se uvolňoval, kdežto se železem je to snadnější. Ještě bych měl připomenout, že pod Volcanem mám navíc „Staré dno“, tedy další železo.
Experimentovat jsem začal v okamžiku, kdy mi do Nitrate Green začali přidávat železo. Nevím proč se tak rozhodli, faktem je, že tím to celé začalo a marně hledám hnojivo s nižší porcí železa, avšak s náloží vápníku, hořčíku a manganu.
Tak jako experimentování bylo dost, tedy až na jednu drobnost. Naprojektoval jsem si vlastní filtr, tedy nerezový válec ve stylu Eheim Classic s objemem 25 litrů, včetně podvozku na kolečkách (pořád bojuji se Stillovou nemocí a vzít něco těžkého znamená, že se utrhnu. Biologická léčba sice zabírá, ale jde to pomalu). Zkrátka a dobře nerez, těsnící guma a hlava s plošinkou pro přimontování čerpadla na antivibrační podložce. Vybral jsem si průmyslové 24VDC čerpadlo s nastavitelným výkonem 1200-3500 litrů za hodinu. Opět, narvu to biologickým médiem a nechám dva roky spát, protože veškerý sajrajt pochytá kyblík Sunsun HW-603 (napojení, těsnění, kohouty … vše Eheim). Proč právě nereze, inu prostě proto, že mi podjela berle a já se krásně rozplácnul na podlahu, přičemž v cestě mi stál právě filtr, který to nepřežil (plast je na kusy). Nějaká ta bolest, ale hlavně jsem bez filtru, tak jsem vzal dočasně HW-704A a čekám, až si můj vysněný filtr na míru vyrobí. Zapojím a naláduji opět Aquadetoxem od Rataje, se kterým mám ty nejlepší zkušenosti.