Aqualantis Fusion 120×40

Auqascape: Asia

… se jedním slovem opravdu povedl a překvapí nejen svou cenou, za kterou člověk získá opravdu poctivě zpracované akvárium s velice atraktivním vzhledem. Dostatečně silné sklo (8 mm) s překvapivě vynikající průzračností, která se hravě vyrovná akváriím prodávaných s přívlastkem „Optiwhite“. Výztuhy, lepení, broušení – vše na jedničku s hvězdičkou a broušený hliník s imitací ořechu vypadá opravdu nádherně. Podtrženo bezchybným slícováním, kde vše do sebe zapadá a nic pozornému oku nepřekáží. Měkký materiál obou částí překrytu se neprohýbá, dobře se čistí, usazuje a obsahuje mimo standardního madla i zásuvné krmítko. Průchody jsou dostatečně velké pro pojmutí 16/22 mm filtračních prvků, hadiček automatického dávkovače kapalného hnojiva, vodičů osvětlení, pH sondy a další techniky. Není co vytknout, tento set prostě výslovně počítá s osazením externí techniky a plné dovybavení akvária.

Z ekonomického hlediska dává smysl si připlatit za verzi H20, které obsahuje čerpadlo a voda chladí LED čipy (životnost) a současně ohřívá vodu. Díky velké setrvačnosti při běžných pokojových teplotách se prakticky topení nepoužívá a něco málo ušetříte na spotřebě. Bohužel, čistit to je trochu za trest a nějaká ta nadávka padne. Složité to není, ale chce to roztok a proud vody, bez kterého se nános nedá příliš dobře odstranit. Účinné, ale strávíte více času s údržbou. Bonusovou vlastností zůstává čeření hladiny s použitím hlubší rozstřikovací rampy, nebo Poppy Pipe apod.

Samotné světlo je tvořené LED diodami (bílá, teplá bílá, modrá a červená) s nadstandardní optikou a úhlem 120°. Při délce 105 cm a hliníkovým chladičem poskytuje 4519 lm 6800K při maximální spotřebě 52W. Na „set“ svítí opravdu dobře a při 60 cm vodním sloupci dostatečně i pro pěstování náročnějších kobercových rostlin např.: Micranthemum umbrosum – Monte Carlo, nebo Hydrocotyle tripartita. Krytí IP8X je už takový standard, stejně jako délka kabelu, nebo napájecí adaptér. K řízení osvětlení se vyplatí přikoupit Easy Led Control, který poskytuje komfortní řízení a plynulé rozsvěcování a stmívání, kterým se dá simulovat východ a západ slunce.

Skříňka se musí dokoupit samostatně (zaběhlý standard) a nabízí se v mnoha barevných provedení ve dvou variantách 18 mm a 40 mm. Osobně jsem si vybral 40 mm s nosností 900Kg. Samotné složení zvládne člověk do půl hodiny a skříňka je velice bytelná. Hlavní průchody pro vodiče a techniku jsou umístěné v okrajích, dostatečně široké a jediné co bych uvítal je průchod do horní police. Přece jen, externí filtrace a dávkování oxidu uhličitého si vyžádá nějaké to místo. Když se k tomu přidá reaktor, sterilizace vody, mechanická předfitrace, … prostor je beznadějně plný. Druhou polovinu tvoří půlený prostor policí, která pojme další techniku a příslušenství. Škoda, že se do police nevejde standardní set pro pěstování artémií, ale to už je detail. Inu platí, že žádná sériově vyrobená skříň není ideální a každá skříňka je svým způsobem mála 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *