Tetra Tec EX 1200 Plus

Filtr přijde ve standardní prodejní kartonové krabici s ochrannou bublinkovou fólií a vlastní krabicí na příslušenství. Nic překvapivého a současně nic, co by se mělo nějak blíže zkoumat, protože to prostě není zapotřebí, koneckonců skončí velice rychle v recyklačním kontejneru. Všechno povinné i nezbytně nutné – nic více, nic méně.

Příslušenství se nachází v samostatné krabici, kde najdeme 3 metry hadice 16/22 mm, která je od výroby nařezána na délku 1.5 m. Vlastní hadice je prostě obyčejná hadice s lehce nahnědlým tónem (má to svůj důvod) a je relativně poddajná (ponoření do teplé vody je žádoucí, protože se potom lépe nasazuje) a drží tvar. Dále zde najdeme rozstřikovací rampu, sání s přibaleným biomolitanem, který zabraňuje nasátí drobných rybek a krevet do útrob filtru, plus souží jako lapač mechanických nečistot. Avšak je dosti hrubý a pro potěr není nepřekonatelný. Dále je tu 16 nástavců (8 + 8) a 8 přísavek. Opět nic, co by nebylo kdekoliv jinde. Samozřejmě jde o základní vybavení, které nemá vychytávky v podobě zámků, které umožní čištění hadic bez nutnosti demontáže. Cena se musí někde projevit.

Samotný filtr disponuje objemem 12 litrů, což je v této kategorii velice dobrý údaj. Je vyrobený z velice pevného plastu a na materiálu se zde opravdu, ale opravdu nešetřilo. To samé platí o filtrační hlavě, kde je příkladně provedené těsnění (vyměnitelné) a je vidět, že jde o kvalitní výrobek s dlouhodobou životností. Jednoduchý a přesto poctivý. Zde není co vytýkat, a to platí i elektrické bezpečnosti a elektromotoru (vinutí). Vše je příkladně zpracované, mnohdy o třídu lepší než u konkurence. Připojení a odpojení se provádí pomocí adaptéru s ventily … ta samá věc, jako kdekoliv jinde. Rozdíl je ten, že upínání je dvoufázové, tedy nejdříve je nutno uzamknout adaptér pomocí malé zelené páky a teprve poté zajistit hlavní pákou, která zajistí tlak na styčné plochy s těsněním. Upozorním, že je zde potřeba poctivě mazat a těsnící kroužky (samostatný díl) pravidelně měnit. Tetra nabízí ventily, adaptér s ventily, ale samostatné těsnící kroužky nikoliv (pasují od Eheim), nebo o nich prostě nevím. Ostatní zbytek příslušenství a náhradních dílů není problém zakoupit a k mazání stačí obyčejná silikonová vazelína (např.: Eheim).

Filtr obsahuje 4 připravené koše s filtračními médii. V prvním koši (od spodu a orientujeme se podle směru proudění vody) jsou hrubé porézní keramické kroužky s hrubým biomolitanem, které slouží k rozrušení proudění a mechanické filtraci a jsou překryty biomolitanem. Ve druhém koši výrobce přibalil Bioballs – plastové kuličky s velkou plochou, kterou osídlí „biofilm“ baktérií a které pomáhají s prouděním a mechanickou filtrací. Další dva koše jsou narvané biomolitanem (celkem 4ks vysoké asi 4 cm) a jemnou filtrační vatou na konci. Výrobce přidal i dvě balení aktivního uhlí (samostatně v krabici s příslušenstvím).

Hlavní důvodem pro nákup filtrace Tetra Tec EX 1200 Plus nejsou filtrační média a příslušenství, nýbrž zpracování, spotřeba a minimální hlučnost. Bez nadsázky jde o jeden z nejtišších filtrů na trhu, ne-li nejtišší ve své kategorii. Hodí se pro akvaristy, kteří si svůj filtru dovybaví po svém a neplatí za zbytečnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *