
Nechci nikoho směrovat, pouze uvádím osobní příklad toho co používám, jaké důvody mne k tomu vedou a jak často měním, nebo čistím.
Mechanickou filtraci tvoří externí kyblík Sunsun HW-603 s obyčejným molitanovými náplněmi PPI10 a dvěma PPI20, které mají za úkol zachytit veškeré hrubé nečistoty. V podstatě nejde o nic jiného, než kyblík na bordel, ve kterém zůstane viset vše, co se nemá dostat do vlastního filtru a prodlužuje se tím nutná údržba filtru a regenerace zanesených médií. Kouzlo levného a relativně objemného předfiltru tkví v přístupnosti a velmi jednoduché výměně náplní (… taková je teorie, praxe díky kvalitě Sunsun vypadá úplně jinak). Hlavní devízou jsou levná média, která prostě vyperete, vydrbete bez nějaké šetrnosti. Protože k ničemu jinému, než k zachycení bordelu nejsou a i když se na nich samozřejmě usazují baktérie, tak se není potřeba obávat nešetrného zásahu, neboť biologickou filtraci zajistí vlastní filtr.
Ale zpět k vlastnímu filtru, jehož hlavní účel tkví v biologické a chemické filtraci. V prvním koši se nachází hrubé porézní keramické kroužky, jejichž hlavním účelem je rozrušení proudění nasáté vody tak, aby voda jemně proudila po celé ploše. Druhotným účelem je zachycení mechanických nečistot, jež se do filtrace mohou dostat i při použití mechanického předfiltru. V tomto případě by bylo velice kontraproduktivní a zbytečné je uzavírat do filtračních sáčků a proto jsou „uzemněné“ 3 cm silným biomolitanem PPI20 sloužící jako plocha pro osídlení a dokonalé očištění vody od hrubých nečistot. Menší nevýhodou zůstává skutečnost, že v relativně krátké době zanese a je potřeba jej vyčistit. S výměnou není třeba spěchat, vydrží déle než půl roku.
Ve druhém koši používám vysoce porézní médium Rataj Aquadetox o celkovém objemu 1000 ml. Nazvěme to „sňatkem z rozumu“, protože funguje stejně dobře jako Seachem Matrix při poloviční ceně. Zároveň máte jistotu, že neobsahuje „bordel“ a další „přísady“, jako obyčejná pemza. Necelých 300 Kč za prakticky neomezenou životnost, pokud se pravidelně regeneruje se vyplatí. Obecně mám výrobky od firmy Rataj ve velké oblibě, ale to je můj osobní názor a každý nechť si vybere sám.
Třetí koš obsahuje dvě hlavní složky, tou první jsou zeolitová média (Rataj Bioactive Filter 1000ml), které slouží k chemické filtraci a dalšímu stupni biologické filtrace. Druhou složku tvoří anaerobní médium Seachem de*Nitrate (500ml).

V posledním koši používám dva sáčky Rataj Aqua Pura, opět levnější Seachem Purigen se stejnými vlastnostmi, jemnou filtrační vatu a v případě potřeby ještě aktivované uhlí, rašelinové granule … tedy to, co je aktuálně zapotřebí při léčení apod. Jednak je k tomu přístup za druhé, náplně se mění podstatně častěji. Uhlí jsem kvůli počátečnímu návalu živin uvolňovaných po založení, tedy v době, kdy není nastartovaný růst rostlin nasadil k odbourání přebytečných živin a zabránění divokého bujení řas.
P.S.: Než zapojíte cokoliv od Sunsun, udělejte si test těsnosti v koupelně … minimálně předejdete vytopení.