Vlastně moje nejoblíbenější médium (popisuji 15 mm válečky) vůbec a naprostý základ každé mé filtrace. Proč? Protože je geniálně dobrý a nějaké kecy o tom, že jde o reklamu neřeším. Obzvláště ne od lidí, kteří neměli Sera Siporax „v ruce“, ale naprosto přesně vědí, jak přesně nefunguje.
Médium není zadarmo a je potřeba akceptovat částku cca 350 Kč za litr, stejně tak životnost cca 4-5 let, než se začne rozpadat a musí se vyměnit. Tak to prostě je a nelze s tím nic dělat, protože náklady na výrobu a distribuci zkrátka platí zákazník. Je-li to pro někoho moc, rovnou může přestat číst, protože další nevýhody Siporax zkrátka nemá. Nevím jak kuličky, protože ty jsem nikdy nezkoušel a v principu se mi nezamlouvají.

V dnešní době marketingu nevypadá hodnota osidlovací plochy 270 m2/l nijak extra, mj. 6násobek biomolitanu PPI45. Problémem biomolitanu je zanášení a postupné omezování proudění, což je přesně ten důvod, proč do filtru dávám PPI10, které slouží jako pojistka bránící střetu kousku média s rotorem filtru. Buďto PPI10, nebo plastovou/kovovou jemnou mřížku. Důvod je prostý, do biologické filtrace nezasahuji minimálně 1 rok a na rozdíl od jemného biomolitanu, se nezanesou a neutlumují proudění a díky indikátoru průtoku na výtokovém setu Eheim ihned vidím stav průtoku (velice praktická vychytávka). Pravdou je, že poslední roky se z nějakého mně neznámého důvodu hraje na osidlovací plochu a naprosto se ignoruje fakt, že i baktérie mají svou velikost a libují si ve větších prostorech s prouděním vody a při čistění médií nestačí zašustit v kyblíku odpuštěné vody, ale také řádně propláchnout. Ne, opravdu tomu sprcha neuškodí a neudělá z toho sterilní médium bez baktérií. Právě v tomto aspektu Siporax vyniká, protože je protkán velkými kanálky, které lze snadno profouknout ústy (zkuste někdy fouknout do Matrixu).
Ve stručnosti to znamená, že skrze válečky proudí velké množství vody a stejně jako v jemném biomolitanu (PPI30/45), dochází k ideálním podmínkám pro baktérie, které jsou zásobené „čerstvou“ okysličenou vodou. Znamená to dvě věci, především díky ideálním podmínkám je nástup baktérií velice rychlý a za týden je médium již prolezlé baktériemi, za dva týdny plně kolonizované (zaběhlé) a plní svou funkci v nitrifikačním cyklu. Naproti tomu média typu pemza budou ještě sněhově bílá, kdežto Siporax už pojede naplno. Druhou výhodou je čištění, protože válečky snadno vyčistíte pod sprchou, tedy důkladně propláchnete a budou prakticky jako nové. Tlakovou myčkou to jde mnohem, ale mnohem rychleji, přesto i pod sprchou se Siporax nechá důkladně propláchnout a kanálky se nezacpou baktériemi. Stěny jsou tenké, tedy nehrozí anaerobní prostředí, které bude ubírat nedostatkové dusičnany, což je typický boj u rostlinných akvárií, kdy dusičnany mizí díky intenzivní spotřebě rostlin a kolísají. Eliminovat nedostatek NO3 pomáhá hnojení rozdělené denní dávky po několika hodinách, aby hodnota NO3 byla stálá po celý den i noc.

Rozrušuje proudění – vynikající a nedocenitelná věc pro filtry nejen válcového typu např.: Eheim Classic a tím pomáhá rozmělnit proud po celém válci, prostupující k dalším médiím. Obzvláště pokud v případě médií nacpaný v sáčcích se voda může vydat cestou nejmenšího odporu. Jemný zpomalený tok vody také pomáhá zvýšit efektivitu nitrifikace a válečky se hodí pro filtry s nízkým, i vysokým průtokem.
Kolik? Nic se nemá přehánět a záleží na každém akváriu. Uvedu příklad s 288 litrovou Asií, kde není o čpavek (biologický odpad z vymlácených listů, vyškubaných mechů, … parmičky) a dávám přesně 1 litrové balení, které naprosto dostačuje pro filtr Eheim Classic 600 (2217). Zbývající objem doplním svými oblíbenými médii a tím je filtrace vyřešená (předimenzovaná). Samotný 1 litr Siporax by stačil na 150 litrové rostlinné akvárium. Řádění parmiček a filtraci jsem popisoval několikrát a nechci se opakovat. Větší objem médií znamená, že filtrace zvládne nával čpavku i po razantní změně podmínek např.: zásah do dna, více rozkládajícího se biologického odpadu, nebo třeba chcíplá ryba kdesi v rostlinné džungli. Čím větší objem filtru (médií), tím méně intenzivní kolonizace jednotlivých médií a tím i delší cyklus čistění, ale také schopnost filtrace zvládnout mimořádné situace a výkyvy. Není problém použít Siporax i jako jediné médium a naplnit s ním celý filtr, fungovat to bude.
Nitrifikace je pouze malou částí biologické filtrace, která se děje v akváriu, v hadicích a ve vlastním filtru. Baktérie jsou všude a také více druhů. Baktérie se uchytí i na keramických válečcích, stejně jako na povrchu hadice, kořenů… jenže do biologické filtrace se nesahá např.: 1-2 roky, kdežto mechanickou můžete „kydat“ každý týden a na baktérie se u mechanické filtrace nehraje, protože ta má za úkol zachytit všechny nečistoty, spory řas, … zkrátka sajrajt. Pro Siporax není dobré používat i jako mechanickou filtraci, tedy něco musí být před ním, nejlépe oddělená mechanická filtrace.