Rostlinná vzpoura, tak bych nazval důvody pro radikální řez a změnu třetiny akvária. Pravdou je, že jsem poslední měsíc mírně zanedbával jemnou péči (prostřih) a ihned jsem za to byl vytrestán nekontrolovatelným a agresivním růstem Pogostemonu a rotaly. Následky v podobě stínu odnesl koberec Elocharis minima, kondice spodních partií Pogostemonu značně ochabla (světlé a bez listů). Cryptocoryne se zbláznila natolik, že se rozrostla do obřích rozměrů a vytunelovala kořeny velkou plochu dna. Naštěstí je Volcano Red lehký inertní substrát čili to nebyla takový hrůza jako dolovat kořeny ze slehnutých oblázků. Bordelu bylo i tak dost, doslova se vyplavila třetina usazenin dna a pomohl odkalovací zvon připojený přes filtraci (výhoda Eheim – lze koupit naprosto cokoliv) a proháněl jsem to přes jemnou filtrační vatu a mikrovlákno. Předfiltr tak sebral veškerý bordel (ideální podmínky pro řasy). Následovalo čerpadlo a dvojitá výměna vody, tak snad se vyhnu kalamitě řasy. S odbouráním přebytku živin pomůže Salvinia Natans – plovoucí rostlinka s velice rychlým růstem, ideální pro rychlou stabilizaci akvária.
Nebyl čas není výmluva, natož omluva a pravdou je, že jsem do toho chtěl trochu říznout a upravit layout, nějak se mi bujení tří druhů rotaly přestalo zamlouvat (nekontrolovatelný růst) a oživení zajímavější skladbou rostlin se doslova nabízelo, protože právě rotaly zničily mix původních rostlin. Též bych chtěl do třetice zkusit mechy, které neumím. Ostatní roste jak o závod, ale s mechy si poradit neumím.
Uznávám, že lepší by bylo si rostliny připravit (objednat) předem, bohužel v týdnu není čas a chuť něco dělat (stále válčím se Stillovou nemocí), všudypřítomná únava a tělo to zkrátka nedává. Dino (štěně zlatého retrívra) se také hlásí o potřebnou pozornost, což umí náležitě demonstrovat například rozcupovaným krmením pro pancéřníčky, a ne všechny rostliny jsou skladem např.: Cryptocoryne Parva, což je moje oblíbená rostlina do předních partií akvária. Klame svým jménem (čeledí) a popisky uvádějící nenáročnost. Pravda to není, aby se opravdu rozrostla a pokryla dno, vyžaduje nejen intenzivní osvětlení (min. 90 PAR) s pravidelným hnojením pod kořeny (používám kapsle Tropica).
Jakýkoliv zásah do dna přirozeně vyplaví nežádoucí (škodlivé) prvky do vodního sloupce, což má za následek úhyn ryb a kalamitu řas. Je nezbytně nutné dostat z akvária maximum znečištěné vody a ideálně dvojitá výměna 75 % vody a nezasahovat do biologické filtrace. Velkou výhodou jsou oddělené stupně filtrace (mechanická – biologická) s dostatečně předimenzovaným objemem zajetých médií. Biologická filtrace se čistí maximálně 1x ročně, protože tam není co čistit a funguje naplno za 2-3 měsíce (Sera Siporax nabíhá podstatně rychleji). Kyblík s mechanickou filtrací lze čistit každý týden, tady se na baktérie nehraje a jediným účelem je zachytit jakékoliv nečistoty. Vrstva keramických kroužků, koule z mikrovlákna a dva plátky jemné filtrační vaty. Vše zůstane zachycené v mechanické filtraci s cíleným odsáváním. Rozptýlené vytáhne ven čerpadlo s dvojitou výměnou vody, aniž by byla dotčena biologická filtrace. Vyčistit kyblík mechanické filtrace zabere 5 minut a protože oba kyblíky mechanické filtrace mají rezervu (pěstuji si tam biomolitan pro karanténní nádrž), není lepší místo pro umístění sáčku s aktivním uhlím, které vytáhne zbytek nežádoucích prvků z vody (za jemnou filtrační vatou), tedy chemická filtrace s rychlou výměnou. Pomůže i polymerové médium např.: Aquapura (to samé co Purigen), absorbér kremičitanů apod. Zkrátka ještě chemická filtrace, která naváže vše nežádoucí. Detailně jsem popis mechanické i biologické popisoval.
Bonus: Chlupatý zvědavý zloděj na oblídce a ne, nedělám reklamu.